Se afișează postările cu eticheta pești. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pești. Afișați toate postările

Pești - regii dramei totale dar buni la parale

 Sunt Pești

De obicei, așa încep. Și mai sunt aceia care au aceeași zodie ca și mine. Fratele meu, dezmăț emoțional. Cum am învățat, Netflix ar trebui să ia lecții de la noi în materie de scenarii, filme și seriale.

Ne facem griji pentru și ce nu există, și internalizăm tot. Adevărul este că absorbim totul din jurul nostru și asta ne obosește.

Emoții, stări, sentimente și evenimente. Facem tot posibilul să-i salvăm pe toți și să-i vindecăm.

Nu sunt astrolog, dar știu toate astea pentru că le trăiesc. Nu se potrivesc pentru toată lumea, dar în mare parte, intuiția îmi spune că așa este.

Cunosc eu mulți Pești? Nu, puțini chiar, dar și așa au aceleași trăsături astrologice ca ale mele.

Vor să salveze lumea dacă au posibilitatea financiară, nu am întâlnit pe nimeni Pești egoist sau avar. Părerea mea.

Prea romantici pentru lumea asta, dacă Hollywood a fost inventat de cineva, cu siguranță acel om sau acei oameni au fost sau sunt în zodia asta.

Neînțeleși prea repede, luați peste picior, crezuți slabi din cauza bunătății pe ca o au, Peștii sunt de obicei ținta profitorilor emoționali, a șantajiștilor.

Tindem să ne izolăm, dar întrebarea se pune, de ce facem asta? Singurătatea ne face mai puternici, mai înțelepți.

Vrei să manipulezi un Pește? Ți-ai dat foc la caruță singur. Dăm din cap, aprobăm pe ceilalți și facem ștrengar cu ochiul.

Sfatul meu prietenesc, nu răni un Pește. Iubește-l. Pentru că Universul lucrează pentru el dacă îi faci rău. 

Răzbunarea unui Pește nu e una explozivă, nu va ridica vocea, nu te va insulta, dar vei trăi cea mai urâtă experiență fantomatică.

Peștele se va retrage. Și odată cu asta va interveni nepăsarea, răceala emoțională și tot amalgamul de bunătate pe care tu o primeai gratis, se va disipa.

Să ferească Cel de Sus să rănești un Pește, că odată ce a pus mâna pe bani, pe siguranță financiară, tu ca persoană iubită, prieten, coleg sau orice altă formă de rudenie are un Pește față de tine, te-ai dus la vale.

Suntem în stare să tăiem legături din rădăcină pe cei mai apropiați de lângă noi. Nu facem diferențe.

Rănește-ne și ai să vezi:

- distanțare

- indiferență

- răceală emoțională

- dispreț

Am avut parte de câteva ori de răni emoționale din partea unora. Rezultatul? Și și-ar mai dori prezența mea în jurul lor.

Decizia mea? 

- Am plecat boss, nu mă mai întorc. Ce faci mai departe, nu e problema mea.


Ei bine, și vine momentul acela când punem mâna pe bani. Atunci intervine și PLANUL.


Ce este PLANUL? pe înțelesul tuturor. Este acel moment când intrăm în control total al vieții noastre.

Unii iși fac familie dacă găsesc pe cineva și devin devotați. Dar ceilalți? Noi ăștia singuri cuc, ne găsim propria casă, în care locuim singuri, bem, fumăm și facem toate nebuniile posibile.


Și asta ne ajunge o viață întreagă. Adevarul este că un Pește, la libertatea financiară visează și odată cu ea, devin de neatins.

Creează (în singurătatea lor) legături puternice, devin sponsori de nădejde și prieteni adevărați.

Cam atât am avut de zis. Și eu abia aștept să îmi pun PLANUL în acțiune.


Vlad

Sunt Pești! Rezonezi?




Dacă nu ești în zodia Pești, nu citi asta din start! Dacă ești Pești, poate rezonezi cu ce zic aici.

Peștii sunt cea mai periculoasă zodie din tabel. Ei încorporează toate trăsăturile celorlalte 11 zodii.

Suntem drăguți cu cei ce ne plac, aruncăm de la noi câte un tricou dar și câte un hanorac. Facem echipă bună doar împreună (mai puțin cu ceilalți din afară) pentru că ne învârtim și înotăm la alt nivel.

De asta stârnim multă invidie printre oameni. Coloană vertebrală de oțel și inimă de aur. Asta ne caracterizează, iar deseori bunătatea de care dăm dovadă care este cea mai mare valoare a noastră e luată drept slăbiciune și alții abuzează de ea.

Melodia care ne caracterizează, zic eu, este cea de la Șuie Paparude - Nu te mai saturi de noi

Eh bine, aici vine și trăsătura numărul doi. Suntem prea mândri și orgolioși. Nu recomand să trădezi un Pește, să înșeli un Pește sau să îi faci vreun rău. Iertăm dar nu uităm. Și ți se întoarce de nouă ori înapoi.

(Dragă Scorpion, de la tine avem trăsătura asta)

Nu știi cât de vast și adânc e oceanul în care înotăm, trăim emoții la care majoritatea doar visează. În lumea noastră avem, fantezii, povești de dragoste și un echilibru bine calibrat.

Suntem scriitori, muzicieni, pictori și constructori. Creatori înnăscuți ajungem și către divinitate mai ușor.

Nu avem aptitudini de lider în schimb. Mai pe românește ne doare in spate de cine conduce, ne e prea lene să ne batem capul cu asta. Nu ne interesează faima. Dragă Leu, conducerea îți aparține (cu stimă).

Suntem romantici incurabili și ne dedicăm mult. Dar să ferească Dumnezeu să ne calci pe coadă.

Ai să vezi cel mai rece tratament posibil. Multă tăcere și mister, te atragem până ajungi la fundul oceanului, unde devenim niște rechini și atunci să vezi consecințele.

Plătim de obicei cu aceeași monedă (sau mai multe) depinde de caz.

Suntem în stare să iertăm cele mai mari atrocități dar nu le putem uita. Așa că înainte să te joci cu Peștișorul de aur, grijă la rechini și Prihana.

Ajungem să ne rănim și pe noi înșine câteodată. Dar suportăm cu brio trădările, abuzurile sau răutatea și le aruncăm înapoi ca Boomerang-ul.

Recomand să fii tu însuți în relație cu noi. Nu trișa. Vedem, auzim și observăm o manipulare cu 5 secunde înainte. Anticipăm bine.

Iar pe final dacă ne găsim sufletul geamăn creăm o poveste în care numai noi înțelegem ce se întâmplă. Facem club privat doar de două persoane și nu lăsăm pe nimeni înăuntru.

De aici ne luăm și mult hate, suntem prea fericiți. Din păcate suntem considerați nebuni și stârnim multă invidie.

Dacă rezonezi cu asta, ești Pești, dacă nu, înseamnă că ești altă zodie. Nu ne deranjați inutil dacă nu știi să înoți.

Cu drag,

Vlad


Pești - regii dramei totale dar buni la parale

 Sunt Pești De obicei, așa încep. Și mai sunt aceia care au aceeași zodie ca și mine. Fratele meu, dezmăț emoțional. Cum am învățat, Netflix...