Pești - regii dramei totale dar buni la parale

 Sunt Pești

De obicei, așa încep. Și mai sunt aceia care au aceeași zodie ca și mine. Fratele meu, dezmăț emoțional. Cum am învățat, Netflix ar trebui să ia lecții de la noi în materie de scenarii, filme și seriale.

Ne facem griji pentru și ce nu există, și internalizăm tot. Adevărul este că absorbim totul din jurul nostru și asta ne obosește.

Emoții, stări, sentimente și evenimente. Facem tot posibilul să-i salvăm pe toți și să-i vindecăm.

Nu sunt astrolog, dar știu toate astea pentru că le trăiesc. Nu se potrivesc pentru toată lumea, dar în mare parte, intuiția îmi spune că așa este.

Cunosc eu mulți Pești? Nu, puțini chiar, dar și așa au aceleași trăsături astrologice ca ale mele.

Vor să salveze lumea dacă au posibilitatea financiară, nu am întâlnit pe nimeni Pești egoist sau avar. Părerea mea.

Prea romantici pentru lumea asta, dacă Hollywood a fost inventat de cineva, cu siguranță acel om sau acei oameni au fost sau sunt în zodia asta.

Neînțeleși prea repede, luați peste picior, crezuți slabi din cauza bunătății pe ca o au, Peștii sunt de obicei ținta profitorilor emoționali, a șantajiștilor.

Tindem să ne izolăm, dar întrebarea se pune, de ce facem asta? Singurătatea ne face mai puternici, mai înțelepți.

Vrei să manipulezi un Pește? Ți-ai dat foc la caruță singur. Dăm din cap, aprobăm pe ceilalți și facem ștrengar cu ochiul.

Sfatul meu prietenesc, nu răni un Pește. Iubește-l. Pentru că Universul lucrează pentru el dacă îi faci rău. 

Răzbunarea unui Pește nu e una explozivă, nu va ridica vocea, nu te va insulta, dar vei trăi cea mai urâtă experiență fantomatică.

Peștele se va retrage. Și odată cu asta va interveni nepăsarea, răceala emoțională și tot amalgamul de bunătate pe care tu o primeai gratis, se va disipa.

Să ferească Cel de Sus să rănești un Pește, că odată ce a pus mâna pe bani, pe siguranță financiară, tu ca persoană iubită, prieten, coleg sau orice altă formă de rudenie are un Pește față de tine, te-ai dus la vale.

Suntem în stare să tăiem legături din rădăcină pe cei mai apropiați de lângă noi. Nu facem diferențe.

Rănește-ne și ai să vezi:

- distanțare

- indiferență

- răceală emoțională

- dispreț

Am avut parte de câteva ori de răni emoționale din partea unora. Rezultatul? Și și-ar mai dori prezența mea în jurul lor.

Decizia mea? 

- Am plecat boss, nu mă mai întorc. Ce faci mai departe, nu e problema mea.


Ei bine, și vine momentul acela când punem mâna pe bani. Atunci intervine și PLANUL.


Ce este PLANUL? pe înțelesul tuturor. Este acel moment când intrăm în control total al vieții noastre.

Unii iși fac familie dacă găsesc pe cineva și devin devotați. Dar ceilalți? Noi ăștia singuri cuc, ne găsim propria casă, în care locuim singuri, bem, fumăm și facem toate nebuniile posibile.


Și asta ne ajunge o viață întreagă. Adevarul este că un Pește, la libertatea financiară visează și odată cu ea, devin de neatins.

Creează (în singurătatea lor) legături puternice, devin sponsori de nădejde și prieteni adevărați.

Cam atât am avut de zis. Și eu abia aștept să îmi pun PLANUL în acțiune.


Vlad

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Pești - regii dramei totale dar buni la parale

 Sunt Pești De obicei, așa încep. Și mai sunt aceia care au aceeași zodie ca și mine. Fratele meu, dezmăț emoțional. Cum am învățat, Netflix...