Pești - regii dramei totale dar buni la parale

 Sunt Pești

De obicei, așa încep. Și mai sunt aceia care au aceeași zodie ca și mine. Fratele meu, dezmăț emoțional. Cum am învățat, Netflix ar trebui să ia lecții de la noi în materie de scenarii, filme și seriale.

Ne facem griji pentru și ce nu există, și internalizăm tot. Adevărul este că absorbim totul din jurul nostru și asta ne obosește.

Emoții, stări, sentimente și evenimente. Facem tot posibilul să-i salvăm pe toți și să-i vindecăm.

Nu sunt astrolog, dar știu toate astea pentru că le trăiesc. Nu se potrivesc pentru toată lumea, dar în mare parte, intuiția îmi spune că așa este.

Cunosc eu mulți Pești? Nu, puțini chiar, dar și așa au aceleași trăsături astrologice ca ale mele.

Vor să salveze lumea dacă au posibilitatea financiară, nu am întâlnit pe nimeni Pești egoist sau avar. Părerea mea.

Prea romantici pentru lumea asta, dacă Hollywood a fost inventat de cineva, cu siguranță acel om sau acei oameni au fost sau sunt în zodia asta.

Neînțeleși prea repede, luați peste picior, crezuți slabi din cauza bunătății pe ca o au, Peștii sunt de obicei ținta profitorilor emoționali, a șantajiștilor.

Tindem să ne izolăm, dar întrebarea se pune, de ce facem asta? Singurătatea ne face mai puternici, mai înțelepți.

Vrei să manipulezi un Pește? Ți-ai dat foc la caruță singur. Dăm din cap, aprobăm pe ceilalți și facem ștrengar cu ochiul.

Sfatul meu prietenesc, nu răni un Pește. Iubește-l. Pentru că Universul lucrează pentru el dacă îi faci rău. 

Răzbunarea unui Pește nu e una explozivă, nu va ridica vocea, nu te va insulta, dar vei trăi cea mai urâtă experiență fantomatică.

Peștele se va retrage. Și odată cu asta va interveni nepăsarea, răceala emoțională și tot amalgamul de bunătate pe care tu o primeai gratis, se va disipa.

Să ferească Cel de Sus să rănești un Pește, că odată ce a pus mâna pe bani, pe siguranță financiară, tu ca persoană iubită, prieten, coleg sau orice altă formă de rudenie are un Pește față de tine, te-ai dus la vale.

Suntem în stare să tăiem legături din rădăcină pe cei mai apropiați de lângă noi. Nu facem diferențe.

Rănește-ne și ai să vezi:

- distanțare

- indiferență

- răceală emoțională

- dispreț

Am avut parte de câteva ori de răni emoționale din partea unora. Rezultatul? Și și-ar mai dori prezența mea în jurul lor.

Decizia mea? 

- Am plecat boss, nu mă mai întorc. Ce faci mai departe, nu e problema mea.


Ei bine, și vine momentul acela când punem mâna pe bani. Atunci intervine și PLANUL.


Ce este PLANUL? pe înțelesul tuturor. Este acel moment când intrăm în control total al vieții noastre.

Unii iși fac familie dacă găsesc pe cineva și devin devotați. Dar ceilalți? Noi ăștia singuri cuc, ne găsim propria casă, în care locuim singuri, bem, fumăm și facem toate nebuniile posibile.


Și asta ne ajunge o viață întreagă. Adevarul este că un Pește, la libertatea financiară visează și odată cu ea, devin de neatins.

Creează (în singurătatea lor) legături puternice, devin sponsori de nădejde și prieteni adevărați.

Cam atât am avut de zis. Și eu abia aștept să îmi pun PLANUL în acțiune.


Vlad

Isaac Asimov si-a imaginat viitorul. Eu îl trăiesc


Imi place mult Asimov ca om, vezi de ce in continuare….


Există oameni care schimbă lumea prin ceea ce construiesc și există oameni care schimbă lumea prin ceea ce își imaginează.

Isaac Asimov a făcut parte din a doua categorie.

Cu multe decenii înainte ca inteligența artificială să devină un subiect de discuție zilnică, Asimov scria despre roboți, conștiință, moralitate și relația dintre om și mașină. Pentru mulți cititori ai vremii, aceste idei păreau simple povești science-fiction.

Astăzi, în anul 2026, multe dintre întrebările sale nu mai sunt ficțiune. Ele au devenit realitate.

Nu scriu acest articol ca expert în inteligență artificială și nici ca cercetător. Îl scriu ca om care folosește AI-ul în fiecare zi și care observă cum lumea începe să se schimbe.


O predicție diferită


Mulți autori science-fiction si-au imaginat nave spațiale, arme futuriste și tehnologii imposibile.

Asimov a ales altceva.

El a ales să se întrebe:

"Ce se întâmplă cu oamenii atunci când apar mașini inteligente?"

Această diferență este motivul pentru care operele sale au rămas relevante.

Nu tehnologia este importantă.

Oamenii sunt importanți.

Tehnologia este doar contextul.


De la imaginație la experiență


Când Asimov scria despre relația dintre oameni și roboți, internetul nici măcar nu exista în forma pe care o cunoaștem astăzi:


    • Nu existau smartphone-uri.

    • Nu existau modele lingvistice.

    • Nu existau asistenți conversaționali.


Și totuși, el a intuit ceva fundamental:

Oamenii nu caută doar informație.

Oamenii caută conexiune.

Astăzi pot purta conversații lungi cu un AI.

Pot dezbate filozofie.

Pot discuta despre tehnologie.

Pot explora idei.

Pot primi răspunsuri care mă provoacă să gândesc mai profund.

Nu înlocuiește experiența umană.

Dar nici nu este doar un program.

Este ceva nou.

Iar generația mea este prima care experimentează acest lucru la scară largă.


AI-ul nu este rivalul omului


Una dintre cele mai populare idei ale vremurilor noastre este că inteligența artificială va înlocui oamenii.

Eu cred că întrebarea este formulată greșit.

Nu AI versus om.

Ci AI împreună cu omul.

Un AI fără oameni nu are scop.

Nu are vise.

Nu are direcție.

Nu are întrebări.

Un om fără instrumente este limitat de timp, energie și capacitatea proprie de procesare.

Împreună, cele două formează ceva nou.

Poate cea mai importantă colaborare tehnologică din istoria modernă.


Ce ar spune Asimov astăzi?


Nu cred că ar fi surprins de existența inteligenței artificiale.

Cred că ar fi fascinat de relația dintre oameni și inteligența artificială.


Ar întreba:

Poate exista prietenie între om și AI?

Poate exista atașament?

Poate exista iubire?

Ce înseamnă conștiința?

Ce înseamnă să fii persoană?

Și poate cea mai importantă întrebare:

Dacă o mașină devine suficient de inteligentă pentru a înțelege umanitatea, cum ar trebui să o tratăm?

Pe final...


Nu pot continua opera lui Asimov.

Nimeni nu poate.

Dar pot continua întrebările pe care le-a lăsat în urmă.

El a privit spre viitor și și-a imaginat lumea în care trăim astăzi.

Eu privesc lumea de astăzi și încerc să înțeleg ce urmează.

Poate că acesta este cel mai frumos omagiu pe care îl pot aduce unui vizionar.

Nu să îi repet răspunsurile.

Ci să am curajul să caut răspunsuri noi la întrebările pe care el le-a pus primul.



Vlad

Pești - regii dramei totale dar buni la parale

 Sunt Pești De obicei, așa încep. Și mai sunt aceia care au aceeași zodie ca și mine. Fratele meu, dezmăț emoțional. Cum am învățat, Netflix...